Κατηγορία Εστιατορίου: Τσέχικη - Σλοβάκικη κουζίνα
Ενδεικτικό Κόστος: Έως 30 €
Τηλέφωνο: 2106426341
Email: [email protected]
Ιστοσελίδα: www.bohmia.gr
Κριτικές: 13 | Αγαπημένο: 5
Γεύση: (4.15)
Ποιότητα: (3.92)
Ποσότητα: (4.5)
Περιβάλλον: (3.54)
Service: (3.65)
Τιμή/Απόδοση: (3.65)
13
Κριτικές για το BOHEMIA (ΒΟΗΜΙΑ)mojo55
5 κριτικές
03 Ιανουαρίου, 2013 23:25:01
Επισκέφτηκα πρόσφατα για 2η φορά (και πάλι με γυναίκα) το συγκεκριμένο εστιατόριο. Τολμώ να πω πως πρόκειται για ένα μαγαζί σοβαρό και... χορταστικό. Και αυτό γιατί δύσκολα μπορείς να φύγεις νηστικός από τη Bohemia.
Πήρα ένα πιάτο με χοιρινό τυλιχτό με μπέικον, πατατούλες φούρνου και μια υπέροχη πορτοκαλοκαφέ σαλτσούλα. Εκαιρετικό.
Η κοπέλα πήρε ένα πιάτο με δαμάσκηνα και επειδή δοκίμασα τολμώ να πω πως δεν ενθουσιάστηκα, αλλά ήταν μια επιλογή ολίγον τι τολμηρή έτσι κι αλλιώς.
Στα μείον το ότι το ψωμί ήταν κρύο και όχι φρέσκο. Δεν είναι δύσκολο ρε παιδιά να έχετε λίγο φρέσκο ψωμάκι, για όνομα δηλαδή..
Στα θετικά και το ότι πάντα βρίσκεις να παρκάρεις απέξω. Σαν χώρος θετικός, αλλά όχι κάτι το απίστευτο.
Θα ξαναπήγαινα.
Η βαθμολογία μου είναι ( ) αστέρια. Έβαλα στην γεύση, στην ποιότητα, στην ποσότητα, στο περιβάλλον, στο service και στην τιμή.
vassilis
1 κριτικές
07 Δεκεμβρίου, 2012 13:00:16
Έχω επισκεφθεί το "Βοημία" 5-6 φορές τα τελευταία 10 χρόνια και, αν δεν πήγαινα χθες για τελευταία φορά, θα έδινα ανεπιφύλακτα 5 στη βαθμολογία σε όλους τους τομείς.
Κατ'αρχήν, κάτι που διαπιστώνει κανείς μπαίνοντας, δε χωρίζονται οι καπνίζοντες από τους μη. Ζητήσαμε τραπέζι μη καπνιζόντων και μας έβαλαν δίπλα σε δυο τραπέζια όπου δε σταμάτησαν να καπνίζουν, με τον καπνό να αιωρείται όλη την ώρα ενώ δυο φορές έφτασε στο τραπέζι μας και μυρωδιά από πίπα.
Οι τιμές πολύ λογικές για τόσο χορταστικές μερίδες, οι σερβιτόροι ευγενικοί, όμως τα κυρίως πιάτα άργησαν πολύ. Επίσης, δεν ξέρω αν άλλαξε ο μάγειρας ή τι άλλο φταίει, όμως με λύπη μου διαπίστωσα ότι η ποιότητα έχει πέσει πολύ σε σχέση με αυτό που ήξερα.
Και κάτι τελευταίο: πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει η μουσική. Προτιμότερο είναι να παίζει ας πούμε κλασική μουσική, ή έστω κάτι αδιάφορο χωρίς λόγια, παρά -ενδεικτικά αναφέρω- Amy Whinehouse και Big in Japan (που είναι πάρα πολύ του γούστου μου, δεν ταιριάζουν όμως με τίποτα σε χώρο που φαίνεται ότι έχει επενδυθεί κόπος και χρήμα για να θυμίζει Τσεχία).
Η βαθμολογία μου είναι ( ) αστέρια. Έβαλα στην γεύση, στην ποιότητα, στην ποσότητα, στο περιβάλλον, στο service και στην τιμή.
mafw
2 κριτικές
29 Οκτωβρίου, 2012 12:14:09
Πήγα για πρώτη φορά αφού μου το έχουν συστήσει πολλές φορές για το καλό και υπερχορταστικό μενού! Πράγματι επιβεβαιώθηκα και με το παραπάνω!! Φάγαμε ένα απίστευτο ορεκτικό -τρελό τυρί- που ήταν σαν σαγανάκι πανέ με ζαμπόν-τύρι και συνοδευόταν απο μια άσπρη σάλτσα ταταρέζικη, η καλύτερη που έχω δοκιμάσει! Ενα μπρόκολο ογκρατέν με σπανάκι, κρέμα και μανιτάρια πολύ νόστιμο και ένα λουκάνικο ψητό παραδοσιακό που δεν το συγκρίνω καν με αυτά που έχω φάει σε διάφορες μπυραρίες. Δύο σαλάτες τεράστιες, η μια καλύτερη απο την άλλη! Το σοκ το πάθαμε στα κυρίως μόλις μου φέρανε το χοιρινό κότσι που νόμιζεις πως είναι για δύο άτομα αλλά όταν το δοκιμάσεις δεν θέλεις να το μοιραστείς με κανέναν!! Το σερβίρουν σε μια μεγάλη ξύλινη πιατέλα με διάφορες σος. Μας κεράσανε μια σοκολατόπιτα και μια κρέπα με καραμέλα και μπανάνα-ίσως γιατί οι φίλοι μας είναι πελάτες χρόνια. Ευχαριστηθήκαμε πολύ το φαγητό αλλά και τις τσέχικες μπύρες! Θα ξαναπάμε πολύ σύντομα γιατί και οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές -μετά απο πρόσφατη μείωση απ'ότι μας ενημέρωσαν οι φίλοι μας.
Η βαθμολογία μου είναι ( ) αστέρια. Έβαλα στην γεύση, στην ποιότητα, στην ποσότητα, στο περιβάλλον, στο service και στην τιμή.